Avaleht | Ajalugu

Ajalugu

Rapla Segakoor Cantus on asutatud 1964.aastal. 1988. aastani tegutses koor Rapla Tarbijate Kooperatiivi segakoori nime all.

Asutajateks ja esimesteks koorijuhtideks olid Laila Hakkaja ja Ülo Väling.

25 aastat (1973 – 1998) oli segakoori dirigendiks muusikapedagoog Linda Kardna.

Ühe hooaja 1998/1999 juhatas koori Tallinna Muusikaakadeemia professor Ants Üleoja.

Aastatel 1999 - 2019 oli koorijuhiks Vahur Soonberg.

2019/2020 hooajal on koori dirigendiks Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia professor Toomas Kapten.

 

Cantuses laulab hetkel u. 15 inimest, kes käivad Rapla Kultuurikeskuses 2 korda nädalas toimuvatel proovidel erinevaist Rapla maakonna paigust.

 

Koor osales 1991- 2002 mitmetel koorikonkurssidel Eestis, Itaalias, Austrias ja Saksamaal ning saavutas seal auhinnalisi kohti. Mõned parimad tulemused konkurssidelt on:

 

2005- 2010 keskendus koor koorikonkursside asemel suurvormide esitamisele. Segakoor Cantus on korduvalt olnud Rapla Kirikumuusika päevade ava või lõppkontsertide oratooriumikooriks. Koos professionaalsete sümfooniaorkestritega on esitatud erinevaid suurvorme nagu:

 

Eriline ja hea koostöö oli meil sel perioodil segakooriga „Noorus“. Oleme ühiselt mitmel pool esitanud mitmeid suurvorme:

Suurvormid on sündinud koos solistide Kädy Plaasi, Helen Lokuta, Tiiu Lauri, Maris Lilosoni, Teele Jõksi, Urmas Põldmaa, Oliver Kuusiku, Toomas Toherti, Uku Jolleri ning Mati Turiga. Orkestrisaated on olnud Urmas Lattikase ansamblilt, ERSO, Estonia teatri ja Tallinna Kammerorkestri muusikutelt ning Pärnu Linnaorkestrilt. Händeli „Messiase“ ja Mozarti „Reekviemi“ esitamisel lõi kaasa ka Tartu Ülikooli Kammerkoor.

 

Oluliseks oleme pidanud ka eesti heliloojate koorimuusikat. 2007. aasta sügisest oleme koostöös luuletajate Virve Osila ja Kristiina Ehiniga korraldanud mitmel pool Eestis kontsertide sarja eesti koorimuusika ja eesti kaasaegse luule propageerimiseks.

 

2010. aasta kevadel ja suvel esitasime kava "Renessansiajastu inglise koorimuusika" koos vanamuusikaansambliga Tubae Revalienses - koosseisus: Raivo Tarum - tsink, Olev Ainomäe - altpommer, Valter Jürgenson - tenortromboon, Tõnis Kuurme - dulcian, Imbi Tarum – orel.

 

Arvo Pärdi teoste kontsertettekanded 2009. aasta suvel said järje 2010 aasta augustis Pärdi pidunädalate raames, kui Peeter Jalakas ja Von Krahli Teater lisasid sellele lavastusliku poole. Lavastuses „Alguses oli/In Principio“ oli meil au lisaks headele Eesti solistidele (Marianne Pärna, Tiit Kogerman, Raul Mikson, Uku Joller) ja ERSO-le esineda koos suurepärase soprani Andrea Browni ja Hillard Ensemble-ga.

 

Läbi ajaloo on Cantus’el olnud mitmed sõpruskoorid Eestis, Soomes, Saksamaal ja Itaalias, kellega on jõudumööda suheldud ja ka vastastikku külas käidud. Kooril on pikaajalised sõprussidemed Rheinland-Pfalzi liidumaaga (Saksamaa), kuhu on korduvalt korraldatud ka menukaid kontsertreise, sealhulgas 1990-tel aastatel ka 2 heategevuslikku kontsertreisi, mille tulu läks Rapla Haigla ja Ühisgümnaasiumi algklasside maja renoveerimise toetuseks.

 

Raplamaad oleme käinud esindamas ka sõprusmaakondades Raseiniais (Leedu) ja Madonas (Läti).

 

Vaata ka:
pildialbumit "Cantus läbi aastate"

Toomas Kapten (dirigent alates 2019)

Toomas Kapten (dirigent alates 2019)

Toomas Kapten (dirigent alates 2019)

Vahur Soonberg (dirigent 1999-2019)

Ants Üleoja (dirigent 1998-1999)

Linda Kardna (dirigent 1973-1998)

Aime Rahula (dirigent 1972-1973)

Ülo Väling (dirigent 1964-1972)

Laila Hakkaja (koori esimene dirigent 1964 veebruar - juuli)